Tiyatro, Güzel Sanatlar Hazırlık, Fotoğraf Atölyesi, Drama, Sahne
15768
page-template-default,page,page-id-15768,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
 

SAHNE / GÖRSEL SANATLAR

TİYATRO

tiyatro, oyuncukuk

TİYATRO

tiyatro, oyunculuk

“Herşey basit olmalı…Tümüyle basit…Teatral olmamaktır esas olan.”

Anton Çehov

Sezonun ilk projesi “Uta Hagen Tekniği ile Oyunculuk Atölyesi”

Program 26 Kasım Pazar 12:00-15:00 arasında başlıyor. Son kayıt tarihimiz 5 Kasım ‘17

Bir oyuncu ya da aday olarak role hazırlanırken kullandığımız teknikler bizi ne kadar karaktere yaklaştırıyor?

Günlük hayatımızda herhangi bir projemiz yokken bizi geliştirecek; fiziksel, duygusal anlamda hazır tutacak tekniklere ihtiyacımız yok mu?

Bizce var. Bu yüzden oyuncunun kendisinden yola çıkarak; farkındalık, duygu kontrolü, sorun çözme ve yaratıcılık alanlarında gelişmesini sağlayacak bir programla yüzeysel değil gerçekçi davranışlara dönüştüren egzersizlere ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.

Bu durumdan yola çıkarak  1940’lı 50’li yıllarda yapmacıklıktan uzak, gerçek hayattan beslenen tekniğiyle oyunculuk kariyerinde çok başarılı işlere imza atmış; sonrasında da bildiklerini aktarmak için eğitimler vermiş olan Uta Hagen’ın oluşturduğu programı paylaşalım istedik.

Programda yer alan egzersizler kim olduğumuz; dünyayı algılayışımız; duygusal farkındalık ve kontrolümüz; neden-sonuç ilişkilendirme ve sorun çözme yetimiz; yaratıcığımız ve hayal gücümüz üzerine günlük yaşamda uygulayıp bir oyuncu olarak hep hazır olabileceğimiz bir içerik taşıyor.

Workshop programımız haftada bir gün üç saat, toplam altı hafta olarak gerçekleşecek. Programın temel seviyesi olarak verilecek atölyenin ileri seviyeleri de sezon boyunca devam edecek.

Uta Hagen Kimdir?

Yirminci yüzyılın en etkili Amerikalı eğitmen ve aktörlerinden Uta Hagen ; “Hamlet-Ophelia”, “Marti-Nina” “Othello-Desdemona”, “Arzu Tramvayı- Blanche” gibi onemli karakterlere hayat vermiştir. Tony’de ve Lucille Lortel’de  En iyi Kadın Oyuncu ve Yasam Boyu Basarı Özel Ödülü almıştır. 70 yıl , oyunculuğu , eğitmenliği ve yazarlığı ile çevresindeki birçok kişiye ilham kaynağı olmuştur. Ticari dünyanın dayatmalarına taviz vermeyip  hayatı boyunca  tiyatro ve oyunculuk sanatına  saygı gösterilmesini talep etti. 1940 ve 50’li yıllarda performans sırasında karşılaştığı güçlükleri ve düştüğü tuzakları önlemek için (gizli tuzak, tehlike) tekniğini şekillendiren çeşitli alıştırmalar oluşturdu.

1950’li yıllarda  oyuncular, seyircilerin de kabullendiği sahnede öğrenmesi kolay teatral hileleri kullanarak , yapmacık  davranışlara  dayanan bir  oyunculuk sergiliyordu.

Hagen’ın geliştirdiği  teknik onun  sahnede spontane olmasını ve gittikce gelişen , hayat dolu, canlı  performanslar sergilemesini sağladı.

Onu sahnede aynı rolde birden fazla  izleme şansına sahip  olan kişiler her defasında farklı bir performansa şahit olurdu. Ve her performansı bir öncekinden daha iyi daha gelişmiş bulunuyordu. Edindiği tecrübelerin başka aktörlere de yararlı olabileceği düşüncesiyle kocasi Herbert Berghof ‘un kurduğu HB Studio’ da öğretmenlik yapmaya basladi. Ve sonrasında bir kitap haline getirdiği deneyimlerini tüm oyuncu adaylarına ithaf etti.

Eğitmen;

Maral Tatar:

Maral Tatar;  profesyonel oyunculuk eğitimi almaya  2009-2012 yılları arasında, Mim Sanat Merkezi’nde  Olga Ünal’ın koçluğunda  temel oyunculuk eğitimi ve konservatuvar hazırlık çalışmalarıyla başladı. Ardından New York’un en prestijli okullarından biri olan HB Studio’ da 2012-2016 yıllarında Michael Beckett (Walking in the Tightrop yazarı) Carol Rosenfeld (Acting and Living in Discovery yazarı), Trudy Steibl , Michael Black , Danyon Davis, Lorraine Serabian, Ilse Pfeiferaldi (Fitzmaurice Voicework), Martha Bernard (Alexander Teknik), Rick Sordelet, Christian Kelly-Sordelet gibi önemli isimlerden eğitim aldı. Mezun olduktan kısa bir süre sonra  Hagen Teacher’s Lab yöneticisi Carol Rosenfild’in  öncülüğünde Hagen tekniğini öğretmek icin sertifika programına katıldı.  Eğitmenlik sürecinde Carol Maral’a mentorluk yapmıştır ve halen iletişimi sürmektedir.

HB Studio’dan sonra  Actor Studio’nun anahtar isimlerinden  ilk yönetmenlerinden  biri olan , Broadway’ de sayısız oyun yönetmiş Jack Garfein ile tanıştı; Jack Garfein Studio’ da eğitim alırken aynı zamanda onun kişisel asistanlığını yaptı. Garfein  Anton Çehov’un eseri Martı’ da Nina karakterini üslenen Tatar’ın yönetmeniydi. Halen Maral, Garfein Studio’nun yönetici asistanlığını sürdürmektedir.

 

FOTOĞRAF ATÖLYELERİ

fotoğraf atölesi

TEMEL FOTOĞRAF ATÖLYESİ

Güz dönemi Temel Fotoğraf Atölyemiz 22 Ekim Pazar günü 12:00-14:30 arasında başlıyor. 8 hafta sürecek atölyenin son kayıt tarihi 16 Ekim.

Portre fotoğrafçılığı, manzara fotoğrafçılığı, sokak fotoğrafçılığı, stüdyo fotoğrafçılığı olmak üzere dört bölümden oluşan atölyede her alanı ilgilendiren teknik bilgiler teorik ve uygulamalı olarak verilecektir.

Örneğin portre fotoğrafçılığı bölümünde sığ net alan, açık diyafram, uzun odaklı lens gibi konuları portre bağlamında örnekleriyle görüp uygulayacak; manzara fotoğrafçılığı dersinde ise derin net alan, kısa odaklı lens, filtreler gibi konuları uygulamalarıyla öğreneceksiniz.  Sokak fotoğrafçılığı ve stüdyo fotoğrafçılığı derslerini de tamamladığınızda fotoğrafçılıkla ilgili tüm teknik ve süreçlerle ilgili temel bilgiyi almış ve adı geçen her bir tür fotoğrafçılık ile ilgili deneyim kazanmış olacaksınız.

 

Atölye eğitmenimiz Ufuk Aksoy; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım bölümü mezunudur. Üniversite yıllarında başladığı kariyerini, sırasıyla Leo Burnett, Tayfa (Şimdi Saatchi), BBDO ve Works’te art direktör olarak sürdürdü. Reklamcılık alanında çeşitli Kristal Elma ve Kırmızı ödülleri kazandı. 2005 yılında yaptığı ilk kısa film çeşitli ödüllere layık görüldü. İkinci filmi ile Milano Film Festivali’nde ödül aldıktan sonra, yine çeşitli ödüllere layık görülen dokuz kısa film yaptı. İlk iki kısa filmi Amy Levine’ın Phantasmatic Cinema adlı kitabına konu oldu ve filmleri bu kitapta Deleuze’un sinematik zaman teorisi üzerinden tartışıldı. Freelance reklam filmleri çektikten sonra Garp Film ve Repo Ajans’ın iki kurucusundan biri oldu. Kala Film ve Tesla Film’e yönetmenlik yaptı. SAE Institute’da kendi hazırladığı, Film Malzeme ve Süreçlerinin Dramatik Etkileri adlı dersi verdi. Aynı konuda çeşitli üniversitelerde sunum yaptı. Tamamen kendi maddi ve teknik imkanlarıyla çektiği ilk uzun metraj filmi Devremülk, İf İstanbul Bağımsız Fİlmler Festivali, Feriye Sineması ve İstanbul Modern’de gösterim şansı buldu. Film, ödüllü herhangi bir festivale gönderilmedi. Halen 2014 yılında kurduğu sosyal medyaya özel film prodüksiyon şirketi olan Pistol Film’de yönetmen olarak çalışıyor. Aynı zamanda kasım ayında başlayacak olan Kısa Film atölyemizin de eğitmenidir.

–>