Tiyatro, Güzel Sanatlar Hazırlık, Fotoğraf Atölyesi, Drama, Sahne
15768
page-template-default,page,page-id-15768,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
 

Tiyatro Atölyeleri

TİYATRO

TİYATRO

Firuze Engin ile Tiyatro Yazarlığı Atölyesi

Bu atölyede tiyatro oyunu yazmak isteyenler için türün tekniğine ilişkin bilgiler, bol bol yazı alıştırması, karakter ve olaylar örgüsünü geliştiren zihin cimnastikleri var. Önce tiyatronun edebiyat tarihine kısa bir bakış atıyor; bir karakter, bir durum, çarpıcı ya da sıradan bir olayın içindeki ‘çatışma’ yı araştırıyor ve ardından küçük bir fikir kırıntısından yola çıkıp bir tiyatro metni oluşturmaya uzanan pratik çalışmalar yapıyoruz. Tiyatro Yazarlığı Atölyesi, haftada bir gününü oyun oynamaya ayırmak isteyen ve yazmayı eğlenceli bulan herkese açık.

Haftada bir gün üç saat, toplam on iki haftalık  Tiyatro Yazarlığı atölyemiz 21 Şubat Perşembe günü 19:00 – 22:00 arasında başlayacak. Son kayıt tarihimiz 10 Şubat.

FİRUZE ENGİN

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü-Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.

2006 yılında kurucuları arasında yer aldığı Tiyatro BeReZe ile çalışmaya başladı.

Tiyatro BeReZe bünyesinde Ama Bana Lazım, Kayıp Eşya Bürosu ve Kırmızı Ayakkabılı Kadınlar adlı oyunların ortak yazarlığını yaptı. Aynı oyunlarda oyuncu olarak yer aldı. Tiyatro Oyunbaz’ın Bernarda Alba’nın evi adlı oyununda Bernarda’nın en büyük kızı olan Angustias karakterini oynadı.

Stüdio 4 İstanbul’un çocukluğunu 90’lı yıllarda yaşamış olan oyuncuların kişisel hikayelerinden yola çıkarak sahneye koyduğu “Olmamış Mı?” adlı oyunda oyuncu olarak yer aldı. Oyun, yurt içi ve yurt dışında pek çok festivale katıldı.

Yazdığı Hıdrellez adlı oyun 2013,2014,2015 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir  Tiyatroları’nda;  2017-18 sezonunda Van Devlet Tiyatrosu’nda sahnelendi.

2014 yılında, Yarının Oyunları projesi kapsamında yazdığı Cambazın Cenazesi adlı oyun İkinciKat Tiyatro’da sahnelenmeye başladı.

Bu oyunla 2015 yılında,

Afife Tiyatro Ödülleri- Cevat Fehmi Başkut  / Yılın Oyun yazarı özel ödülünü kazandı.

Yusuf Atılgan’ın Anayurt Oteli adlı romanı sahneye uyarladı.  “Anayurt Oteli-Zebercet” adlı oyun Talimhane Tiyatrosu yapımcılığında sahnelenmektedir.

Yazdığı “Cambazın Cenazesi” adlı oyun, Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu’nda gösterimlerine devam etmektedir.

Yazdığı ve yönettiği “Güle Güle Diva!” adlı oyun DasDas yapımcılığında sahnelenmektedir.

Oyuncuları arasında yer aldığı “Sadece Bir Gün” adlı oyun Tiyatro BeReZe bünyesinde gösterimlerine devam etmektedir.

Çocuklar ve yetişkinler için yaratıcı yazarlık  eğitimleri vermekte; yine çocuklarla el becerileri ve hayal gücünü kullanarak yaratıcılığı teşvik eden çalışmalar yapmaktadır.

Tiyatro BeReZe bünyesinde çocuklar ve yetişkinler için tiyatro çalışmalarına devam etmekte, bağımsız olarak oyun ve senaryo yazarlığı yapmaktadır.

–>